Menu

Image Map

czwartek, 23 czerwca 2016

Sąsiedzka Książka Kucharska, a w niej miejsce na tofu!


Znalazłam ją jakiś czas temu w swojej obdrapanej skrzynce na listy i to była miłość od pierwszego wejrzenia. Sąsiedzka Książka Kucharska to jeden z wielu elementów składowych wydarzenia, które od 2009 roku zrzesza mieszkańców Gdańska, a konkretnie jego poszczególnych dzielnic. Projekt Instytutu Kultury Miejskiej - Gdańskie Dni Sąsiadów zachęca mieszkanki i mieszkańców miasta, by poznawali się poprzez organizowanie przeróżnych wydarzeń na swoich osiedlach. A mogą to być grille, zawody sportowe, kursy pierwszej pomocy, święta ulicy, ale wszystko to zawsze zwieńczone poczęstunkiem - bo jak wiadomo nie od dziś, nic tak nie integruje jak wspólny posiłek.
Tak powstał pomysł na stworzenie niecodziennej książki kucharskiej - takiej, w której główną rolę odgrywają wspaniali, uśmiechnięci ludzie, ich historie i pomysły, a niekoniecznie ogromne zdjęcia potraw. Co wyróżnia Sąsiedzką Książkę Kucharską?

1. Oprawa graficzna, przejrzystość, dodatki

Książka jest przyjemna dla oka, przeważają kolory: biały, ciemnoróżowy i czarny. Zdjęcia autorów przepisów są pomysłowe, profesjonalne i kreatywnie wkomponowane w tło zabawnych, tematycznych rysunków. Dla przykładu, Malwina dźwiga gigantyczną pieczarkę obok przepisu na pieczarki nadziewane kremem z brokułów, Ana żongluje składnikami do szarlotki, a Pani Helena podtrzymuje rysunkowy stos z babek piaskowych i foremek do pieczenia.
Przepisy są uporządkowane według jasnych kategorii (na dobry początek, na większy apetyt, na deser, na zimę, na pragnienie), na końcu znajdziecie ciekawe kategorie: rodzaje diet, zamienniki, przeliczniki miar i wag, miejsce na twoje notatki i coś, co urzekło mnie najbardziej - naklejki na przetwory! :)

2. Sporo wegetariańskich i wegańskich przepisów, zamienniki

Ogromnym i pozytywnym zaskoczeniem była dla mnie rubryka z zamiennikami mięsa, gdzie znajdziecie wzmianki o tofu, tempehu, seitanie, soi, pasztetach ze strączków, agarze, czy glonach nori. I nie jest to jedyny ukłon w stronę wegan, bo w książce znajdziecie np. przepisy na mrożoną kawę kokosową, falafele, grillowane brzoskwinie, ciasto jaglane, pikantne kotlety soczewicowe. Nikt z tradycjonalistów nie poczuje się z sąsiedzką książką kucharską obco, bo rubryka z różnymi rodzajami diet jasno tłumaczy jaka jest różnica między dietą wegetariańską a wegańską, tradycyjną a bezglutenową. Dodatkowym atutem jest zbiór zamienników dla jaj, śmietany, jogurtów, masła, serów. Autorzy i autorki zachęcają również do wykorzystania w swoich przepisach wody z kranu, by budzić zmysł oszczędzania nie tylko portfela, ale również naszej planety. Czapki z głów! :)

3. To, w jaki sposób możesz ją zdobyć

Jakże by inaczej - organizując Dni Sąsiadów! Jeszcze do 30 czerwca macie czas, by poprzez stronę http://gdansk.dnisasiadow.pl/ dołączyć do akcji, zebrać sąsiadów i wspólnie celebrować czas w naszym pięknym Gdańsku. A kiedy już zorganizujecie swoje sąsiedzkie dni, nie tylko będziecie mogli otrzymać piękną, fizyczną wersję książki, ale również wziąć udział w konkursie na przepis do kolejnego wydania, które zostanie opublikowane w 2017 roku. Jeśli jednak nie macie możliwości włączyć się w obchody tego barwnego święta, zachęcam Was do ściągnięcia książki w wersji pdf, również ze strony podanej wyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz